Seminarium “Współczesne wyzwania ratownictwa medycznego – pacjent onkologiczny”

Zakład Ratownictwa Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wraz z Kołem Naukowym „Medycyny Stanów Nagłych” oraz Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu zorganizowało seminarium pt. „Współczesne wyzwania ratownictwa medycznego – pacjent onkologiczny”. Seminarium odbyło się 11 marca 2023 w Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu, na Placu Dworcowym 3.

Seminarium miało na celu przybliżenie specyfiki diagnozowania i postępowania z pacjentem w chorobie onkologicznej, który ma kontakt z personelem zespołu ratownictwa medycznego. Pacjenci onkologiczni stanowią dużą część interwencji podejmowanych przez ZRM, stąd tak ważne jest umiejętne i profesjonalne postępowanie.
Seminarium było dodatkowo transmitowane poprzez kanał na portalu Facebook oraz prowadzony był streaming na platformie YouTube.

Prelegenci:
lek. Marta Sowa  – Onkologia w Ratownictwie Medycznym
Doktor Marta Sowa, specjalistka onkologii klinicznej, pracująca w Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu na oddziale onkologii. Jest wolontariuszem w Zespole Ratunkowym fundacji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Odznaczona Krzyżem Zasługi za Dzielność przez Prezydenta RP za misję w Lombardii na początku Pandemii Covid-19.

Paweł Kowalski – Leczenie przeciwbólowe pacjentów onkologicznych w ramach Zespołu Ratownictwa Medycznego, student III roku ratownictwa Medycznego, z-ca przewodniczącego Koła Medycyny Stanów Nagłych i Katastrof. Pracownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, uczestnik licznych szkoleń, konferencji oraz zawodów z zakresu ratownictwa medycznego.

Materiały wideo z seminarium