Porozmawiajmy – warsztaty komunikacji w medycynie

„W dniu 27.11.2018 r. w Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu odbyły się zajęcia dla studentów pn. “Porozmawiajmy – warsztaty komunikacji w medycynie”. Ww. projekt realizowany jest w ramach Programu Stałego ds. Edukacji Medycznej IFMSA-Poland działającego przy Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy współpracy z Fundacją Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo oraz Stowarzyszeniem Śląskie Hospicjum Perinatalne.

Ideą warsztatów jest ćwiczenie umiejętności przeprowadzania trudnych rozmów z pacjentem oraz jego rodziną. Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom studentów, którzy mają ograniczone możliwości udoskonalania tego typu kompetencji w trakcie studiów.

Warsztaty przeprowadzili lekarze (dr n. Magdalena Wąsek-Buko) oraz psycholodzy ( mgr Paweł Zioło) , którzy od wielu lat uczą studentów kierunków medycznych oraz lekarzy stażystów trudnej sztuki komunikacji.

Podczas warsztatów przedstawione zostały istniejące protokoły przekazywania informacji wraz z ich ograniczeniami. Studenci odgrywali scenariusze rozmów, następnie każdą z nich omawiali zarówno z pozycji “pacjenta”, “lekarza” jak i widzów, wraz z komentarzem prowadzącego”.