Szkolenie nauczycieli akademickich SUM w ramach projektu “Rozwój kadry dydaktycznej kluczem do nowej jakości kształcenia w SUM”.

“Porozmawiajmy – warsztaty komunikacji w medycynie” to projekt realizowany w ramach Programu Stałego ds. Edukacji Medycznej IFMSA-Poland działającego przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach z Wydziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu przy współpracy z Fundacją Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo oraz Stowarzyszeniem Śląskie Hospicjum Perinatalne.

Ideą warsztatów jest ćwiczenie umiejętności przeprowadzania trudnych rozmów z pacjentem oraz jego rodziną. Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom studentów, którzy mają ograniczone możliwości udoskonalania tego typu kompetencji w trakcie studiów.

Warsztaty prowadzą lekarze oraz psycholodzy, którzy od wielu lat uczą studentów kierunków medycznych oraz lekarzy stażystów trudnej sztuki komunikacji.

Warsztaty omawiają istniejące protokoły przekazywania informacji wraz z ich ograniczeniami. Podczas zajęć studenci odgrywają scenariusze rozmów, następnie każdą z nich omawiają zarówno z pozycji “pacjenta”, “lekarza” jak i widzów, wraz z komentarzem prowadzącego.